Kategórie
 
 
Blog sekcia

Napíšte nám
 
Showroom

Dvojkrížna 49, 821 06 Bratislava, Slovensko

Po - Pia: 08:00 - 16:30
+421 917 687 683 / +421 903 264 139

 
 
 
 
 

Fotovoltické elektrárne pre domácnosti

Blog sekcia
Napísal MENO PRIEZVISKO
28.03.2023

Neustály rast cien energií núti domácnosti stále viac a viac uvažovať nad riešením, ktoré by dokázalo znížiť účty za elektrinu na minimum. Práve fotovoltika môže byť jedným z najlepších spôsobov ako ušetriť na nákladoch na bývanie a využívať zdroj energie, ktorý je ekologický, dostupný a obnoviteľný. 

Uvažujete aj vy nad investovaním do fotovoltiky? V našom článku vám priblížime ako fotovoltika funguje, čo je potrebné vedieť pred kúpou, aké má výhody a či je investícia do fotovoltiky práve pre vás.

Prečo uvažovať nad zaobstaraním fotovoltických panelov? 

Fotovoltické elektrárne pomocou modernej technológie zabezpečujú premenu slnečnej energie na elektrickú. Vďaka tomu získavate obnoviteľnú, nevyčerpateľnú a čistú energiu, ktorá nemá žiadny negatívny vplyv na životné prostredie. Vďaka tomu, že si vyrabáte vlastnú elektrickú energiu, a to priamo doma, fotovoltika znižuje vašu závislosť od dodávateľov elektrickej energie a to v priemere o 50-70%. Navyše, prevádzka fotovoltických elekrární je bez nákladov. Životnosť kvalitných solárnych článkov je 25 - 40 rokov a návratnosť investície sa pohybuje od 5 do 8 rokov, v závislosti od kvality modulu a tiež akutálnych cien energií.

Pre aké domácnosti sú fotovoltické elektrárne určené?

Všetky typy domácností sú vhodné na to, aby si vedeli vyrobiť vlastnú elektrickú energiu, znižovať svoje náklady na elektrinu a prispievať k ochrane životného prostredia. Jediným obmedzením je množstvo slnečného žiarenia. Ideálne umiestnenie fotovoltických panelov je na južnej strane, avšak vhodné strany sú aj juhozápadná či juhovýchodná. Ak je vaša strecha orientovaná smerom na sever, množstvo slnečného žiarenia a teda aj efektivita fotovoltiky nebude optimálna. Fotovoltické elektrárne sa dajú nainštalovať na všetky typy budov, ako sú rodinné domy, bytové domy, chaty a iné rekreačné objekty. Je však dôležité vziať do úvahy veľkosť a dispozíciu budovy, aby sa zistilo či je pre ňu fotovoltika vhodná. 

Finančná náročnosť a montáž fotovoltiky 

Montáž fotovoltickej elektrárne pre domácnosti sa môže líšiť v závislosti od veľkosti a typu systému, miesta inštalácie a ďalších faktorov. Avšak, v priemere môže byť cena za montáž fotovoltickej elektrárne pre domácnosť vyššia, v rozmedzí od niekoľkých tisíc do niekoľkých desiatok tisíc eur. Netreba však zabúdať, že táto investícia je dlhodobá. Základom pri výbere a montáži fotovoltickej elektrárne je výber kvalitnej firmy. Tá by vám mala pomôcť zistiť a zhodnotiť, či vaša stavba disponuje dostatkom miesta na umiestnenie fotovoltických panelov a či je orientovaná na vhodnú svetovú stranu. Nemali by ste zabudnúť zvážiť možnosti financovania ako sú pôžičky či dotácie.

Aká je výška dotácie na prevádzku fotovoltickej elektrárne na Slovensku? 

Aj tento rok sa môžu domácnosti uchádzať o podporu Zelená domácnostiam. Táto dotácia je zameraná na pomoc domácnostiam pre získanie malých fotovoltických zariadení s výkonom do 10kW. Vďaka tomuto projektu môže byť výška dotácie až do 1500€. Chceli by ste sa poradiť o možnostiach zapojenia do tejto podpory alebo máte záujem o vypracovanie cenovej kalkukácie fotovoltiky s Eco3Energy? Radi vám pomôžeme.

Účinný spôsob vykurovania vďaka tepelným čerpadlám vzduch-vzduch 

O výhodách tepelných čerpadiel vzduch-voda sme vás už informovali. Okrem tejto jednotky je však v domácnostiach najčastejšie využívaný aj systém tepelného čerpadla vzduch-vzduch, ktorý taktiež predstavuje výnimočne energeticky účinný spôsob, ako dosiahnuť perfektnú teplotu v domácnosti po celý rok, pretože 80% energie získava zo vzduchu a iba zvyšných 20 % získava z elektrickej energie. Systémy tepelných čerpadiel vzduch-vzduch prostredníctvom kompresora ohrievajú vonkajší vzduch v domácnosti, bez potreby inštalácie vykurovacieho systému. Avšak, na rozdiel od systému vzduch-voda, kde sa teplo presúva do systému ústredného vykurovania a potom je distribuované prostredníctvom podlahového kúrenia alebo radiátorov, u systému vzduch-vzduch je interiér vyhrievaný fúkaním teplého vzduchu priamo z vnútornej jednotky.

Aké sú výhody a nevýhody tepelného čerpadla vzduch-vzduch?

Hlavnou výhodou tepelných čerpadiel vzduch-vzduch je nižšia vstupná investícia v porovnaní s ostatnými typmi a jednoduchá inštalácia, vďaka ktorej môžete mať vykurovaciu jednotku nainštalovanú už v priebehu troch až štyroch hodín. Predstavujú teda ideálne riešenie pre výmenu starých elektrických systémov. Okrem toho majú široké možnosti využitia. Sú vhodné nielen na vykurovanie, ktoré je omnoho rýchlejšie ako pri bežných radiátoroch, ale taktiež na chladenie priestoru, čistenie či ionizáciu vzduchu a udržiavanie stálej teploty v miestnosti. Tepelné čerpadlá vzduch-vzduch sú vysoko účinné a ich sezónne hodnotenie účinnosti dosahuje 3.0-4.0, čo znamená, že na každý 1 kW elektriny sa vyrobia 3 až 4 kW tepla. 

Ako nevýhodu je nutné zdôrazniť, že tepelné čerpadlá vzduch-vzduch nedokážu ohrievať aj vodu, preto by ste pri zadovážení tohto systému mali brať do úvahy nutnosť zaobstarania ďalších alternatívnych systémov ohrevu vody. 

Pýtate sa preto, pre koho sú tieto systémy určené? Tepelné čerpadlá vzduch-vzduch sa ideálne hodia do menších domácností v prípade, ak hľadáte alternatívny a energeticky efektívny spôsob kúrenia či chladenia vzduchu. Často sa používa ako doplnok k vykurovaniu elektrinou a výrazne dokáže znížiť jej náklady. Je možné ho doplniť ku kotlom na tuhé palivá, elektrokotlom a taktiež k elektrickému podlahovému kúrenie.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je veľmi kompaktné a jediné, čo budete potrebovať, je priestor v blízkosti vášho domu či bytu, aby bolo možné jednotku niekam umiestniť a dostatočný priestor okolo vnútornej jednotky v miestnosti pre dostatočné prúdenie vzduchu. Štandardné jednotky dokážu kúriť pri vonkajších teplotách do -15°C, vďaka čomu sú ideálne pre naše podmienky na Slovensku. V našej ponuke však nájdete aj špeciálne jednotky, ktorých vykurovacia schopnosť je možná aj v extrémne nízkych teplotách do -35 ºC. Netreba však zabudnúť na to, že výkon tepelného čerpadla vzduch-vzduch je závislý od vonkajšej teploty vzduchu a pri jej poklese na -10 ºC a menej, sa spotreba elektrickej energie čerpadla zvyšuje, aby bola zabezpečená jeho optimálna prevádzka. Mnohí sa obávajú diskomfortu, spôsobenému hlukom. Dnešné, moderné kompresory však disponujú maximálne tichou prevádzkou a hluk čerpadla je preto nevýznamný. 

Ešte stále neviete, ktorý systém vykurovania bude vo vašej domácnosti ten ideálny? Obráťte sa na nás! Pômožeme vám s výberom aj montážou. Všetky zariadenia skladom vám dodáme už do dvoch až troch týždňov od uskutočnenia objednávky. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia